See moisa on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed",
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "moiso"
},
{
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"roman": "myza",
"word": "мыза"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "mõis"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "moisio"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "muiža"
}
],
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "mȯizõ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "muiža"
}
],
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"tags": [
"Salaca"
],
"word": "moiz"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "mõisa"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "mõizõ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unknown"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moisa",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moisëiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moisa"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/moisa",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"large farm, farmstead"
],
"id": "en-moisa-urj-fin-pro-noun-TOv3uN2e",
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"farm",
"farm"
],
[
"farmstead",
"farmstead"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "moisa"
}
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed",
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "moiso"
},
{
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"roman": "myza",
"word": "мыза"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "mõis"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "moisio"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "muiža"
}
],
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "mȯizõ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "muiža"
}
],
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"tags": [
"Salaca"
],
"word": "moiz"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "mõisa"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "mõizõ"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unknown"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moisa",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisëilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moisëiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moisan",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "moisanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moisatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moisëitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moisa"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/moisa",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/a-ei",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms with unknown etymologies",
"urj-fin-pro:Buildings and structures"
],
"glosses": [
"large farm, farmstead"
],
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"farm",
"farm"
],
[
"farmstead",
"farmstead"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "moisa"
}
Download raw JSONL data for moisa meaning in All languages combined (4.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.